Opracowanie powiatowego programu przeciwdziałania przemocy domowej
i ochrony osób doznających przemocy domowej jest wykonaniem nałożonego na powiat obowiązku wynikającego z art.6 ust. 3 pkt.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej z dnia 9 marca 2023r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw pojęcie przemocy w rodzinie zostało zastąpione pojęciem przemocy domowej, definicja przemocy została zmieniona, ze względu na to, że przemoc jest problemem również w nieformalnych związkach i wśród byłych małżonków, którzy nie stanowią już rodziny. W nowelizacji ustawy uwzględniono także kwestię przemocy ekonomicznej oraz cyberprzemocy za pomocą środków komunikacji elektronicznej na odległość.
Niniejszy program określa kompleksowe działania mające na celu wzrost wiedzy i świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej oraz możliwości uzyskania pomocy i wsparcia, zapewnienie profesjonalnej pomocy, wsparcia i ochrony osobom doznającym przemocy domowej, wzrost skuteczności oddziaływań wobec osób stosujących przemoc domową oraz poprawę jakości i skuteczności działań osób i instytucji zobowiązanych do realizacji zadań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.
Zaplanowane w Powiatowym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Powiecie Łańcuckim na lata 2024 – 2030 działania poddane aktualizacji, są kontynuacją czynności, w ramach realizowanego dotychczas „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021- 2025”.
Celem głównym programu jest ograniczenie zjawiska przemocy domowej
w powiecie łańcuckim. Zakładając, że realizacja niniejszego programu będzie stanowiła wspólny strategiczny plan działań wobec problemu przemocy domowej i będzie przebiegać wielopoziomowo we wszystkich instytucjach i organizacjach zobligowanych do podejmowania działań na rzecz zapobiegania i zwalczania przemocy domowej, oczekuje się, iż przyczyni się on do usprawnienia systemu przeciwdziałania przemocy domowej.