Kto może starać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym mogą ubiegać się osoby posiadające:
- aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub,
- aktualny wypis z treści orzeczenia traktowanego na równi z powyższym orzeczeniem lub,
- aktualne orzeczenie o grupie inwalidztwa, tylko wydane przed 1 stycznia 1998r. przez Komisję Lekarską ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia ZUS, komisję lekarską podległą MON lub MSWiA lub,
- aktualne orzeczenie o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, tylko wydane przed 1 stycznia 1998r., przez KIZ lub Lekarza Rzeczoznawcę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- w przypadku dzieci dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność jest orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Ponadto przy rozpatrywaniu wniosku brany jest pod uwagę przeciętny miesięczny dochód przypadający na jedną osobę we wspólnym gospodarstwie domowym.
Jak ubiegać się o dofinansowanie?
Osoba niepełnosprawna zainteresowana otrzymaniem dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym:
- zgłasza się do tutejszego Centrum po wniosek o przyznanie takiej dotacji,
- uzupełnia wybrany wniosek w części, która dotyczy wnioskodawcy,
- zgłasza się do lekarza pod którego opieką się znajduje, celem uzupełnienia przez niego wniosku o skierowanie na turnus oraz informacji o stanie zdrowia na drukach pobranych z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie.
- UWAGA!!! Na wyraźne zalecenie lekarza dotyczące uczestnictwa w turnusie również opiekuna osoby niepełnosprawnej, możliwe jest udzielenie dofinansowania dla takiej osoby.
- wypełniony wniosek o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym osoba składa w siedzibie PCPR wraz z kopią orzeczenia o niepełnosprawności lub równoważnym. Kserokopia dokumentu powinna być uwierzytelniona, dlatego w momencie składania wniosku należy przedstawić pracownikowi PCPR oryginał dołączanego orzeczenia (tylko do wglądu).
Od czego uzależniona jest wysokość przyznawanego dofinansowania?
Wysokość przyznawanego dofinansowania uzależniona jest od:
- przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale,
- posiadanego stopnia niepełnosprawności lub traktowanej na równi z tym stopniem grupy inwalidzkiej, niezdolności do pracy itp., a także zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w zakłądzie pracy chronionej,
- ilości środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych dla powiatu łańcuckiego i zatwierdzonych przez Radę Powiatu Łańcuckiego do wykorzystania na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusie rehabilitacyjnym.
Gdzie odbywają się turnusy rehabilitacyjne?
Turnusy rehabilitacyjne organizowane są na terenie całego kraju, w różnych często bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych. Zarówno instytucja zajmująca się organizacją takich turnusów, jak i sam ośrodek, w którym turnus się odbywa muszą posiadać odpowiednie uprawnienia zezwalające na prowadzenie takiej działalności. Uprawnienia takie, po uprzedniej, szczegółowej weryfikacji, nadaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę organizatora czy ośrodka. Informacja o podmiotach uprawnionych znajduje się także na stronie internetowej Ministerstwa Polityki Społecznej.
Wybór miejscowości, terminu oraz ośrodka w którym osoba niepełnosprawna będzie uczestniczyć w turnusie zależy tylko i wyłącznie od wnioskodawcy. W gestii osoby leży również telefoniczna rezerwacja miejsca w wybranym przez siebie ośrodku.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dysponuje katalogiem składającym się z ofert nadsyłanych z poszczególnych Ośrodków i w miarę potrzeb katalog ten jest udostępniany zainteresowanym.
Uwaga
1. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania!
2. Dofinansowanie będzie przyznawane do wyczerpania środków finansowych PFRON przekazanych dla Powiatu Łańcuckiego na obecny rok kalendarzowy i zatwierdzonych do wykorzystania na powyższy cel.