VIII RODZINNY PIKNIK INTEGRACYJNY
W ŁAŃCUCIE
Niedzielę 14 czerwca 2009 r. można nazwać Świętem Rodzinnej Integracji w Łańcucie, a to dlatego iż tradycją stało się wspólne biesiadowanie przy muzyce i tańcu mieszkańców Łańcuta i całego Powiatu.
W dniu 14 czerwca 2009 roku w Łańcucie, w godz. 14.00 – 19.00 odbył się VIII Rodzinny Piknik Integracyjny. Celem zorganizowania tego pikniku była szeroko pojęta integracja osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym, zasygnalizowanie ich obecności oraz równych praw, potrzeb i miejsca w demokratycznym społeczeństwie oraz przedstawienie bogatej twórczości artystycznej.
Głównym organizatorem Pikniku był Polski Związek Niewidomych Koło w Łańcucie z jego prezesem Panem Marianem Wroną, który swoją energią i zaangażowaniem zaszczepił wszystkich współorganizatorów. Współorganizatorami tej dorocznej imprezy byli Starosta Powiatu Łańcuckiego, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie oraz Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Impreza została zorganizowana we współpracy placówek pomocowych i oświatowych Powiatu Łańcuckiego oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a były to: Środowiskowy Dom Samopomocy w Łańcucie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rakszawie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Białobrzegach, Dom Pomocy Społecznej w Łańcucie Powiatowy Zespól Ognisk Pracy Pozaszkolnej w Łańcucie, Łańcuckie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „ Nadzieja”, Duszpasterstwo Osób Niesłyszących Rejonu Łańcuckiego,Klub, Świetlica „ Wzrastanie”, Zakład Aktywności Zawodowej w Woli Dalszej, Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy w Wysokiej,
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków koło nr 4 w Łańcucie, Czynny udział wzięły także: Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i SP ZOZ.
Początkiem Pikniku była Msza Święta o godzinie 12.15 w łańcuckiej farze.
Dalsza część imprezy odbywała się na boiskach sportowych Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie (dawne TMR) przy pięknej, słonecznej pogodzie i wysokiej frekwencji uczestników. Bawiły się całe rodziny i każdy znalazł coś dla siebie godnego uwagi i przynoszącego radość.
Na scenie królowała zabawa i humor, któremu kierunek nadawała Pani Renata Kątnik w roli prowadzącej.
W centrum uwagi znalazły się występy zespołów artystycznych z nastepujacych placówek i organizacji:kapela podwórkowa:”Wolanie” –gmina Czarna, warsztaty Terapii Zajęciowej w Białobrzegach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Łańcucie, klub sportowy „ZIELONI”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rakszawie, Dom Pomocy Spolecznej w Łańcucie, zespół śpiewaczy „ Budzianie”- GOK Białobrzegi, podopieczni Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej w Łańcucie, kapela biesiadna”Świagry”- OK. Sonina, zespół tanecznydziecięcy „ Małe Dziubki”, zespół wokalny ‘ Daapu”- OK. Kosina, kapela „Hop Siup”, zespół tańca nowoczesnego „ mikado”-OK. Albigowa, Zespól kameralny” Złoty liść”- MDK Łańcut, zespół taneczny „ Kontrast”, zespół tańca ludowego „ Patria’- OK. Kraczkowa, zespół wokalny z Cierpisz, kapela „ Misie” z Husowa oraz zespół wokalny „ Consolazione”- OK. Głuchów.
Wszystkie występy były oklaskiwane rzęsistymi brawami, a szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz akcji ratunkowej z pozorowanym wypadkiem, pomocą ratowników medycznych i straży pożarnej.
Wielką atrakcją był pokaz sprawnościowo – akrobatyczny sekcji gimnastycznej „ZIELONI” prowadzonej przez A. Bieleckiego przy ZPOW. Oblegane były miejsca gdzie prowadzona była jazda na kucyku, dmuchana zjeżdżalnia i trampolina dla dzieci, zajęcia z zakresu dogoterapii oraz konkurencje sprawnościowe prowadzone przez policję.
Nie zabrakło stołów biesiadnych. Na pierwszym miejscu było POLSKIE JADŁO serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Korniaktowa, które częstowały przepysznymi pierogami i innymi smakołykami własnego wyrobu. Była też bigos serwowany przez Bursę Szkolną dla wszystkich aktywnych uczestników Pikniku.
Placówki i Stowarzyszenia zorganizowały stoiska i wystawy rękodzieła, a także proponowały ciekawe konkursy i zawody. Podczas trwania Pikniku na każdym stoisku odbywała się loteria fantowa, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci. Przy stoisku koła Diabetyków dyżurowały służby medyczne z łańcuckiego ZOZ gdzie można było przebadać krew i ciśnienie.
Wszyscy razem bawili się doskonale; zarówno osoby sprawne jak i niepełnosprawne, Piknik był kolejną okazją do zawiązania prawdziwej wspólnoty i zajemnej integracji. Stało się to możliwe dzięki wspólnemu działaniu różnych placówek, stowarzyszeń, instytucji i szkół, dzięki zaangażowaniu młodzieży szkolnej i otwartym sercom wielu prywatnych osób.
Na szczególne podziękowanie zasługują stowarzyszenia osób niepełnosprawnych (z łańcuckim kołem Polskiego Związku Niewidomych i Panem Marianem Wroną na czele) oraz młodzież łańcuckich szkół średnich. Młodzi ludzie jako wolontariusze uczestniczyli w całym przedsięwzięciu i służyli pomocą jako służba porządkowa. Najbardziej widoczna była grupa młodzieży ubrana w wojskowe „moro” z klasy wojskowej z Zespołu Szkół Nr 2 w Łańcucie. Byliy też przyszli ratownicy medyczni z Zespołu Szkół Medycznych w Łańcucie, a także młodzież z I LO oraz II LO w Łańcucie.
Wielkie wyrazy wdzięczności kierujemy również do długiej listy sponsorów, na której znaleźli się:
Starosta Powiatu Łańcuckiego – Adam Krzysztoń
Burmistrz Miasta Łańcut – Stanisław Gwizdak
Bursa Szkolna – Dyrektor Józef Ruszel
Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie – Dyrektor Marek Miezin
ZST w Łańcucie – Kierownik administracyjny Kazimierz Krzywonos
Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Praktycznego w Łańcucie – Dyrektor Józef Skomra
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie
Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie
MDK w Łańcucie – Dyrektor Marek Krauz
DPS w Łańcucie – Dyrektor Krzysztof Lepak
„Multifarb” Rzeszów – Prezes Józef Bigos
„PSS Społem” Łańcut – Prezes Andrzej Szajowski
GS Grodzisko Dolne –Prezes Eugeniusz Miś
„ANKOP” – Prezes Alfreda i Anatol Wrona
Hurtownia „Róża” w Łańcucie – Mieczysław Skawina
Hurtownia „Hurt-Papier” w Rzeszowie – Prezes Ryszard Cebula
Hurtownia „Ela” w Husowie- Elżbieta Brodowska
Osoby prywatne:
Kazimierz Kwolek – Husów
Stanisław Szubart – Husów
Jacek Prucnal – Dębina
Wiesław Bobowski – Łańcut
ORGANIZATORZY
PCPR Łańcut